utorok 12. apríla 2011

ZAVRI OČI, A MYSLI...


Mama jej vždy hovorievala: „Ak ťa to s ním nebaví, alebo ti to je úplne proti srsti, rob to tak, ako to robia Angličanky. Zavri oči, a mysli na Angliu.“
            Zakaždým len prikývla a pousmiala sa; dobre, mami...
Nikdy by sa nebola nazdala, že raz sa jej to odporúčanie môže na niečo zísť.
Vydávala sa predsa za príťažlivého chlapíka, ktorý ju požiadal o ruku v člnku uprostred jazera. Najprv vstal, potom si kľakol, spod bundy vyčaroval pomačkané kvety... vyznal sa dojímavo a romanticky a že sa pri tom loďka besne rozhojdala a odplávali veslá, to bol detail. Na svadbe ju potom celý čas nosil na rukách, že všetky družičky závideli.
Kto by si bol vtedy pomyslel, že v jedno ráno sa zobudí a uvedomí si, že sa tak stále cíti. Ako na rozhojdanom člnku uprostred jazera, z ktorého odplávali veslá. Niečo asi nie je celkom tak, ako by malo. Niečo snáď nie je v poriadku.
„Maja, kde mám ponožky...?!!“
„Maja, tá káva nie je dosť sladká.“
„Maja, presolila si polievku!“
„Ako to, že si mi zabudla zabaliť desiatu...??“
„Vyžehli mi tie košele!“
„Nemôžem ísť po deti, Mišo potrebuje pozrieť počítač.“
„To nemyslíš vážne, že v chladničke nie je pivo...!!“
„Zasa si pribrala.“
Alebo že by to BOLO v poriadku? Všetky kamarátky ju presviedčali, že je. Ich manželstvá totiž vyzerali rovnako.
Ale ona to tak nechcela. Čo je to predsa za manžela, ktorý ráno miesto úsmevu, bozku a nežných slovíčok, poprípade, ach, pomoci s raňajkami, sa s hundraním vygúľa z postele, zasviní kúpeľňu a nesklopí dosku na záchode, pri raňajkách roztvorí noviny, ktoré ste museli priniesť zo schránky a ani len na vás nepozrie.
Začala ho tajne pozorovať a každý ďalší pohľad ju logicky viac utvrdzoval v tom, že to už nie je ten muž, ktorého si brala; ten milý, starostlivý, romantický zmätkár, ktorého milovala. Toto bol nejaký záhadný cudzí tvor, a – nalejme si čistého vína – ak by ho dnes stretla na ulici, nevenovala by mu jediný pohľad.
Zavri oči, a mysli na Angliu... keby to bolo také jednoduché. V poslednom čase pri večernom plnení si manželských povinností musela stále myslieť na to, čo odpozorovala cez deň. Dokonca si urobila tabuľku – odjakživa bola systematická; pochopiteľne, učiteľka – a dávala čiarky... koľko rozkazov, príkazov, výčitiek, či dokonca vyhrážok počula. Stĺpčeky s označením BOZK, ÚSMEV, NEŽNOSTI, či dokonca, ach, ty svätá prostota, KVET... zívali prázdnotou.
Ani vety typu „poďme na to“ alebo nedajbože „vyhrň si košeľu“, ju žiaľbohu nedokázali dostať do romantického rozpoloženia. Vrhla sa teda na Červenú knižnicu. Jej kolegyne boli bezodnou studňou podobnej „literatúry“ a zásobovali ju takmer denne. Aj tu ju však čakalo trpké sklamanie. Asi tak po piatej knihe zistila, čudujsasvete, že sú všetky rovnaké. Sladký sirup stekal hojne zo stránok, až sa nazdala, že jej určite stúpol cukor... a napodiv to s ňou nepohlo. Až keď si v zúfalstve naliala pohár vína a pustila sa do sledovania detektívnych seriálov – väčšinou keď bol na pive, na futbale, na pracovnej večeri alebo keď pomáhal Mišovi s čímkoľvek to už potreboval pomôcť – tu to prišlo.
Z obrazovky sa na ňu smial boh. Decentne, inteligentne a elegantne a navyše, ach môj bože, so žiarivo neodolateľným úsmevom riešil vraždy a dokázal pri tom vtipkovať a vyzerať na zožratie s tými blond kučerami a modrými očami, že ste len sedeli v kresle a ušlo vám čochvíľa uveličené „ááách...“ Stačil jeden diel a vznikla závislosť – ten človek bol prudko návykový.
Kto to je? A odkiaľ? Márnosť, kade chodia takíto chlapi...?! U nás nič také na ulici nestretneš.
Internet – ďalší logický krok. Všetko je na webe. Aj blond modrookí detektívi z televíznych seriálov. A ak zistíte, že ako jeden z mizivého počtu podobných v Hollywoode je to ešte i vzorný otec šťastne fungujúcej rodinky, niet pomoci.
„To je normálne,“ prehodila kamoška pri káve a cigarete; jedna z tých podobného osudu. „Myslíš, že si jediná...?! Veď z toho žije celý šoubiznis. Nie sú to len puberťáčky, čo si lepia hercov nad posteľ.“
Internet – najlepší priateľ človeka. Venovala mu každú voľnú chvíľu, aby nachádzala nové a nové stránky, fóra, články, fotky, videá... všetko venované modrookému idolu. Našla si nové kamarátky na nete, rovnako postihnuté, s ktorými mohla donekonečna četovať O ŇOM. Pozháňala všetky dostupné filmy, posťahovala dostupné videá. Najprv pomaličky a nebadane, onedlho tryskom a tak, že by to aj slepý videl, upadala do závislosti... alebo inak, zamilovala sa ako pätnástka, čo má steny v detskej vytapetované modrými očami a oslnivými úsmevmi a s každou ďalšou fotkou jej len viac a viac mäkli kolená.
Pri mlčky podávanej večeri sa zakaždým tešila na to, ako opäť zapne počítač.
„Dnes je futbal, Maja,“ strhla sa pri tom oslovení, myslela pochopiteľne na čosi iné, „máme pivo...?“
Prikývla. Áno, to je ono. Tak na tri hodiny času, usmiala sa pod fúzy. Až keď mu bez slova naservírovala pivo a čipsy k televízoru a vôbec sa nesťažovala, že opäť pozerá futbal, začalo mu to byť podozrivé. Ale až keď sa to zopakovalo tak piaty raz, vyrukoval s otázkou:
„Čo na ňom vidíš...?“ Rozumej: čo na ňom vidíš, čo nemám ja?!
Mám ti to vyrátať? Pýtala sa v duchu. Nestačili by jej všetky prsty.
Ale na romantiku to fungovalo perfektne. Zavri oči, a mysli... Našla konečne svoju Angliu.
Až kým mu to nezačalo vadiť.
„Na čo stále myslíš? Alebo na koho...?!! Si ako duchom neprítomná. Aj pri tom. Akoby som to robil s figurínou z výkladu.“
Hm. Tak to by ju potom nejaká mohla aj nahradiť. Figurína.
A potom raz prišla domov z práce, unavená a otrávená a chcela si v pokoji, pri káve, než sa pustí do stohu písomiek, prehrať niektorý film. Nevedela nájsť ani jeden. Neboli na svojich miestach a neboli ani na iných pravdepodobných, ba ani nepravdepodobných miestach, kde jej napadlo ich hľadať. Premklo ju zlé tušenie a zapla počítač... všetky súbory fotiek boli vymazané. Dočerta.
Ale to je detinské. On žiarli. Panebože, on žiarli...!
Večera prebehla v hrobovom tichu, rovnako ako celý večer. Až keď sa uložili a zhasli, asi o pätnásť minút, keď už zaspávala, sa ozvalo zamrmlanie:
„Je to akoby si mi bola neverná.“ Pomrvil sa a dodal: „Len aby si vedela, prečo.“
Otočila sa mu chrbtom. Prečo „akoby“... myslela si jedovito.
Sotva týždeň na to sa vracala z roboty a hoci zvykla piť kávu doma s vyloženými nohami a časopisom, tentoraz ju čosi prinútilo zastaviť sa po ceste v kaviarni.
Uvidela ich ešte než si stihla objednať. Svojho muža a nejakú cudziu blondínu. Nebola to však iba sekretárka, kolegyňa, kamarátka či sesternica – to by sedeli slušne za opačnými koncami stolíka a neovíjali sa jeden o druhého ako brečtan. Srdce sa jej rozbúchalo a horúčava vystúpila do tváre. Naskutku vyskočila a rozbehla sa k východu, pričom však nezabudla dať si poriadne záležať na tom, aby ju obidvaja videli.
Doma to prepuklo naplno. Od jedu najprv trieskala všetkým, čo jej prišlo pod ruku, až spáchala binec na tri hodiny upratovania; potom jej napadlo, že nájde aspoň tie filmy. On si bude žiarliť a mstiť sa za jej neveru v úvodzovkách, zatiaľ čo sám sa po kaviarňach oblizuje s blondínami...!! Filmy boli zamknuté v zásuvke písacieho stola, tak ju vylomila.
Vybrala jeden naverímboha a pustila ho, ale zistila, že nevníma. Toto nie je ono, pochopila. Nebude tu predsa sedieť a v slzách čakať, kým sa vráti domov.
Obliekla si šaty, ktoré už nevytiahla zo skrine niekoľko rokov – uvidela, že VÔBEC nepribrala a vyzerá skvelo – namaľovala sa a zavolala kamarátkam.
„Zapamätaj si: prežiješ iba ako víťaz,“ vravievala vždy jedna z nich.
Na šporáku nenechala večeru a v chladničke pivo, nevyžehlila košele ani neupratala.
„Ja nie som obeť,“ usmiala sa na svoj obraz v zrkadle. „Vlastne som víťaz.“
Vyšla von a zabuchla dvere.


pondelok 11. apríla 2011

BRATISLAVA – PRAHA (A SPÄŤ)


Už dlho o tebe nič neviem I.
Možno si zasa kdesi skalou
pre všetkých
čo ti klopú na dvere
a vôbec ťa nemrzí
že ich oberáš o seba
pretože nevieš
o čo prichádzajú

Už dlho o tebe nič neviem II.
Možno si len
každý deň podávaš ruku
s peklom
v nebesky tekutej podobe
a s každým stiskom
je ti kruto
lepšie

***
Nechávam si narásť krídla
pre let za tebou

Chcem ťa vziať za ruku
a opýtať sa
čo je nové v tvojej hlave
pohladiť ťa po vlasoch
a rozmýšľať nad tvojou otázkou
prečo som prišla

Nebude to priateľstvo
aby ma neobmedzovalo
nebude to láska
aby ťa nebolela

bude to niečo viac
alebo menej

***
Jeseň
je krajina od Moneta.

Zo stromov
oťažených farbami
padajú
krátke ťahy štetca.



***
Možno to vie čajka
spiaca na Vltave
Možno to vie Mostecká veža
na Malej strane
a možno lavička
na Kampe
alebo smrtka na orloji
Možno to vedia rybky
v bazéne Valdštejnskej záhrady
a možno piesok na Strahove
pohyblivé schody v metre
okná do dvora
klopadlo na bráne
lampáš nad vchodom
alebo kôň svätého Václava
Možno to vedia stoličky
U Rychtáře
lanovka na Petřín
dlažobné kocky
a belasý dom v Zlatej uličke
alebo Zámocké schody
Možno je to kdesi napísané
Možno to niekto vie
Ja nie

***
Lampy sa kúpu
vo Vltave
Prehĺtame
svoje vlastné slzy

Byť ti tak blízko
ako ďaleko

Strelecký ostrov
nás nesie dolu vodou
a už len závrat
nás vráti späť

Na ceste (domov)
Autobus ticho pradie
ja sedím v bruchu toho netvora
a on ma zasa ťahá preč

Tak aspoň ako Sal
a Dean
stínam hlavy stromom
od závisti
že bežia opačným smerom
A míľnikom – v nádeji
že popravujem
kilometre

***
Bolo to ako sladkosť
a ja maškrtná
hltala som nehu
sťa cukríky
slová že ma máš rád...
Zostali
obaly z čokolád:
zdroj mojej lyriky.

                                               1990

nedeľa 10. apríla 2011

MONOCHROMATICKÉ BÁSNE


Biela
... a mávne krídlom nado mnou
biely anjel:
vstaň,
zasa si prežil
malý kúsok smrti.

Žltá
Zozlátlo slnko do leta,
a lenivých len rozhýčka;
čas poľnou cestou uteká.
Chveje sa zlatá paleta.
Ja bosý, stojac na špičkách,
oberám žlté jablká.

Oranžová
Prstom dňa
keď sa odlúpne
voňavá zlatá šupa,
pomaranč slnka postupne
nahor stúpa,
až horí navôkol tráva...
Hasí ju zlatá šťava.

Červená
Posledná corrida.
Nad arénou zapadne slnko,
krvavé a posmešné,
ako narúžované ústa
jednej zbytočnej
smrti.

Zelená
Ja, duch pivovej fľaše,
rozbitej v tráve,
čakám, kedy si sadneš
na čerstvo natretú lavičku.
Oči mi celkom zošťavnateli
od tej predstavy –
tak nefalšovano jarne
ako lupienky prvých
aprílových stromov.

Modrá
Si stopa môjho podvečera.
Džínsy na šnúre
uschli včera,
skús...
Gitara v kúte dosnívala
modré blues.

Hnedá
Kristus, ukrižovaný rudkou
na drevenom kríži,
zapichnutom do hnedozeme.
Je to len skica.
Z hnedého líca
nakreslená slza
padá na kríž, čo nesieme.



Polychromatická
Je modrý pondelok.
Vyťahujem nahor bielu zástavu
a kapitulujem;
ale tvoja loď už dávno vyplávala
na zelené more.
Nasadzujem si ružové okuliare
a pokúšam sa nevidieť si
čerň v očiach.





sobota 9. apríla 2011

Básne zo šuplíka



***

Chovám si pre šťastie na okne
malého večerného pavúka.
Dnes mi už účes nezmokne.
A slová, čo ti posielam,
opäť zlý vietor rozfúka.

Pavúk si pradie krehkú sieť,
halím sa do jej čipky.
Hodiny, ktoré nevidieť -
patria ku krotkým strašidlám -
presýpajú čas sypký.

A keď ho celý presypú,
možno, že bude ráno.
Vkĺznem do búdky pod lipu
a do slúchadla zavolám
neviem, čo, ale: áno.


***

K večeru mávam čudných hostí:
potme si hľadíme do očí,
a iba v tichej bezmocnosti
čakáme až niekto zakročí,

až niekto rozsúdi náš zápas,
stretnutie domácich a hostí
- raz prehrávaš, raz vyrovnávaš -
proti mne sedia pochybnosti.

Mesiac sa škerí do záclony,
tajne si dúcha do dlane,
cez škáry vietor píska tóny,
pozorujú, čo nastane:

či pochopím, že nemám nádej,
pri tej presile súpera,
a ráno skrehnutú ma nájde
s nesmelým vzdychom na perách:

včera som mala čudných hostí.
Nie som si istá – odišli?
Trochu tu posedeli pochybnosti.
Neviem... ešte sa zamyslím...

***

Zatúlaný modrý kúsok duše,
oblečený voľne do spleenu,
nezbedník, len predvčerom mi ušiel;
asi hľadať svoju nevinu...

Kdesi blúdi pod mostami neba,
možno čaká biely autobus,
možno je mu iba ľúto seba -
tak si v parku vybrnkáva blues...

Kým mu tma zaspí v účese,
hrá na struny nemej gitary,
a ráno si ho odnesie
vietor, s úškrnom na tvári.

Potom sa možno ku mne vráti
- to keď sa vietor otočí -
pozrieme jak najlepší kamaráti
jeden druhému do očí,

a ja mu poviem: chýbal si mi,
bola som bez teba necelá;
a hoci vrátil si sa iný,
v duši mi zas hrá kapela.



***

Marec zas kutre v osudí,
prehadzuje nás ako hrášky v bubne,
apríl kvalitne všetkých zblbne;
z rozumných hláv spraví nerozumné.
Máj potom má čo žehliť,
keď na lavičkách strúha romantickú tvár,
všetkých presviedča: je to vážne,
ten starý kupliar...
Nebojte sa, aj vás to trafí.
Vypukla živelná pohroma:
Jar.





***

Náčrtky slov sa v kúte mysle krčia
Predlhá cesta vedie k jazyku
Nesmelé myšlienky ich nepostrčia
Tak mlčíme si – zo zvyku

Zdalo sa že som povedala všetko
A predsa toľko zostalo
Som uväznená vlastnou hlúpou klietkou
Z ktorej sa nikdy ujsť nedalo

Možno sa tisíckrát rozbehneme
Tisíckrát vyjdeme si naproti
Slová však zostávajú nemé
Záhradu Raj ktosi oplotil


***

Máj so mnou zasa cvičí prostné
Do rytmu Ódy na radosť
Len ruží nikdy nie je dosť
Láska nechaj so svoje ostne

***

Dozreli hviezdy v záhrade tmy
Prstami jemne ich oberáme
Najzrelšie
Možno spadnú samé
A uvidíme čo sa stane

***

V zúrivom tichu,
v nočnej spálni,
po niečom, čo sa nedá zniesť
- a predsa ti to málo vadí,
tak nezmôžeš sa na protest –
počítaš kvietky na paplóne,
si plná romantických gest...
Lenže tu predvádza sa próza.
A celkom suchá, nakoniec,
ukazuje ti, ako ľahko
sa taký sobáš z rozumu
zmení na celkom nerozumnú vec.

***
Myslím na teba,
keď padá večer na sídlisko.
Myslím na teba –
už tým
si mi blízko,
myslím na teba,
keď vzduch režú
krídla lastovičiek,
atramentové
ako stopa môjho pera.
Myslím na teba
ráno
s hrkotom prvých električiek.
Myslím na teba teraz;
zisťujem s tichým úžasom:
myslím na teba –
teda som.
***

Keď sa čerti ženia,
ženy sa čertia –
každá by sa chcela
vydať za čerta...

Sú to štramáci,
krásni hnusáci.
Vravíme si: nech,
Stoja za ten hriech...?!

Páni pekelníci,
venujte sa počasiu,
späť k porekadlám...!
Koľká panna vám
už na lep sadla!

A to by ste sami za seba
kopyto do ohňa nedali
Mnohé z nás sa za vás,
žiaľ, ozaj vydali.